הסרת משקפיים - המדריך המלא

מעוניינים לעבור הסרת משקפיים? הגעתם למדריך הנכון. כל מה שחשוב לדעת לפני שמפקידים את העיניים בידי המנתח, באיזה חלק של העין מתמקדים בעת הניתוח, מה תפקיד הלייזר בתהליך ומדוע חובה לפני הניתוח לעבור בדיקת התאמה מקיפה. וגם: יש דרך להיפרד מהמשקפיים ללא התערבות לייזר - כל הפרטים כאן, במדריך הסרת משקפיים

הסרת משקפיים - המדריך המלא (מדריך להסרת משקפיים)
רוצה להתייעץ עם מנתח מומחה בהסרת משקפיים?
מלאי פרטים אלה ו-3 מומחים יצרו עמך קשר בהקדם.
מה חשוב לדעת לפני שהולכים לניתוח הסרת משקפיים ומפקידים את העיניים בידי המנתח? איך בוחרים מכון להסרת משקפיים? באיזה חלק של העין מתמקדים? מה עושה הלייזר ומדוע חובה בדיקת התאמה. וגם: איך נפטרים מהמשקפיים ללא התערבות לייזר. כל אלה ועוד במדריך הסרת משקפיים שלנו

משקפיים יכולים להיות חינניים ואפילו אופנתיים, לחלקנו הם מווים מראה רציני או שיקי, אבל יש להם גם הרבה חסרונות: בקיץ המשקפיים עשויים להכביד על גשר האף, בחורף מצטברים עליהם אדים, ובין לבין יש נטייה לשכוח אותם, ואז לסבול בהיעדרם, לבקר מדי פעם אצל האופטומטריסט, כדי לעקוב על עלייה או ירידה במספר. במילים אחרות - היום אין צורך לסבול את כל אי הנוחות הזאת. למעשה כבר למעלה מעשור שמצוקות המשקפיים והעדשות הן נחלת העבר. מדי יום אלפי אנשים ברחבי העולם עוברים ניתוח פשוט שאורך קות ספורות ומשנה להם את איכות החיים.

 

בראי ההיסטוריה

ניתוחי הסרת משקפיים בלייזר נחשבים לניתוחים קוסמטיים - רפואיים הנפוצים ביותר בעולם. ב-1950 פיתח רופא עיניים ספרדי בשם חוזה ברקר (Jose Barraquer) סכין לחיתוך הקרנית ובכך פרץ את הדרך לניתוח לשיפור הראייה. עם השנים המדע הלך והשתכלל, וחוקרים פורצי דרך חקרו והפיצו מאמרים בנושא, ובראשם, בכיר חוקרי התחום, רנגסוואמי סריניוסן (Rangaswamy Srinivasan), שמצא שאור אולטרה סגולי יכול לגלף תאים חיים מבלי לגרום לכוויות בסביבת החיתוך.

כ-10 שנים אחרי הגילוי המסחרר של סריניוסן, בשנת 1992, איחד ד"ר פליאקאריס (Dr. Palliakaris) את התיאוריות והטכנולוגיות שהתפתחו מאז מאמרו הראשון של ד"ר ברקר והציג פריצת דרך לניתוחים שמטרתם הסרת משקפיים ושיפור איכות החיים. מאז השיטות רק משתכללות: הלייזר מהיר יותר, מדויק יותר, חיתוכים נעשים ללא סכינים וכדומה. ניתוח עיניים שבעבר נחשב מפחיד, מאיים ומסוכן, וכפי הנראה הניתוח המפחיד ביותר שקיים, הפך לאחד הניתוחים הנפוצים בתחום הרפואה.

 

ניתוח הוא ניתוח

אמנם ניתוח להסרת משקפיים נחשב, כאמור לאחד הניתוחים הנפוצים בעולם, טכנולוגיות חדשות מערבות קרן לייזר צרה ודקיקה שמחליפה סכין וכן הלאה, אולם ניתוח הוא לפני ואחרי הכל - ניתוח, וככזה הוא מחייב בדיקה לעומק, חיפוש אחר המכון או הקליניקה הטובה ביותר והמתאימה ביותר, איסוף מידע, פגישות עם רופא עיניים ואופטומטריסט מוכרים, התייעצויות וסקר שוק לגבי מחירים ומנתחים מובילים.

 

כדי להתחיל את הדיון המקיף ואת השיטות הקיימות כדאי שנתחיל ללמוד את הבסיס, שממנו נוכל להבין את המונחים ביתר קלות. ונתחיל בקצת מידע על איך אנחנו רואים ומהו מבנה העין.

 

מבנה העין: איך אנחנו רואים

העין מזהה גלי אור ומשמשת על ידי כך לראייה. קרני אור הנכנסות אל העין מוטות ע"י הקרנית והעדשה אל הרשתית. הרשתית מעבירה אותות למוח באמצעות עצב אופטי, במוח הקרניים מתורגמות לתמונה.

  

לובן העין / קשית Sclera

שכבה חיצונית, לבנה וקשה של גלגל העין, המשמשת מעין מעטפת לעין וגם שומרת על צורתה העגולה של העין.

 

הקרנית Cornea

שכבה שקופה ודקה כמעין כיפה. תפקידה לשבור ולאסוף את קרני האור הנכנסות לעין כדי שימוקדו על ידי העדשה ויפלו על הרשתית בצורה מושלמת. טיפולי לייזר להסרת משקפיים מבוצעים על הקרנית.

 

הקשתית Iris

נקראת גם איריס על שם האלה היוונית שהיתה אלת הקשת בענן. הקשתית נמצאת מאחורי הקרנית ומכילה את פיגמנט העין, מורכבת מטבעת שרירים אשר במרכזה נמצא חור האישון. תפקידה לשלוט בכמות האור, על ידי התכווצות וריפיון שרירים.

 

האישון Pupil

חור במרכז הקשתית המאפשר מעבר אור לכיוון הרשתית דרך העדשה. האישון מתכווץ ומתרחב בעזרת שרירים הנמצאים בקשתית כדי להתאים את כמות האור העוברת דרכו אל הרשתית. כאשר כמות האור קטנה - האישון מתרחב בניסיון לקלוט כמות גדולה יותר של קרני אור, וכאשר כמות האור גדולה - הוא מתכווץ

 

העדשה Lens

נמצאת מאחורי הקשתית והאישון, בנויה שכבות בצורת בצל. תפקידה לשנות את רמת השבירה של הקרניים באמצעות שינוי עובייה על ידי השרירים הריסניים. מחלת עדשה שכיחה הינה הקטאראקט (בעברית: ירוד) או עכירות העדשה.

 

הרשתית Retina

נמצאת בחלק העמוק ביותר של העין. עליה מתרחשת ההמרה של גלי האור לזרמים חשמליים שמועברים למוח.

  

מבחינים בארבעה ליקויי ראייה:

קוצר ראייה

הפרעה בראייה למרחוק, קרני האור מתמקדות לפני הרשתית ולכן הראייה מטושטשת.

 

רוחק ראייה

ראייה מטושטשת מקרוב ומרחוק, קרני האור מתמקדות אחרי הרשתית.

 

צילינדר (אסטיגמציה)

קמירות בלתי סימטרית בקרנית שיוצרת עיוות התמונה וראייה מטושטשת.

 

פרסביופיה - ליקוי ראייה עקב גיל

לקראת גיל 40 העדשה מאבדת מגמישותה וכתוצאה מכך נפגעת יכולתה למקד את קרני האור של עצמים קרובים ולכן מתבטא בעיקר בקשיים בקריאה.

  

מהו ניתוח לייזר להסרת משקפיים?

ניתוח באמצעות לייזר מאפשר לעצב את הקרנית מחדש באמצעות ליטוש פני הקרנית. הליטוש משנה את תכונותיה האופטיות בצורה כזו שמתאפשרת ראייה חדה ללא צורך במשקפיים.

 

למי מתאים הניתוח?

כ-70 אחוז מהפונים לניתוחי הסרת משקפיים נמצאים מתאימים, לשאר מוצעים טיפולים כירורגים שנדון עליהם בהמשך.

 

ניתוחי לייזר מתאימים לאנשים מעל גיל 18 בלבד, בעלי מספר יציב למשך חצי שנה לפחות.

 

הניתוח מתאים לסובלים מקוצר ראייה, רוחק ראייה, צילינדר / אסטיגמציה (או שילוב), ואף לסובלים מליקויי ראייה מפאת גילם.

 

למי הניתוח אינו מתאים:

  • לבעלי קרנית דקה, לסובלים מקטרקט וכן לנשים בהריון.
  • לסובלים מניוון ברשתית.
  • לסובלים ממחלות עיניים שונות או מיובש תמידי בעיניים.
  • לחולים במחלות אוטו-אימוניות כמו לופוס ומחלות פרקים שונות.
  • למי שחולה בסוכרת קשה שפוגעת בעיניים.
  • לנשים הרות.
  • למי שסובל ממחלת עור, במיוחד פסוריאזיס.
  • לחולי סרטן שמחלתם פעילה.

 

מהלך הניתוח

ניתוחי הלייזר השונים מתבצעי בטכניקה דומה, ההבדל הוא בקרן הלייזר ושיטת הליטוש. כל ניתוחי הלייזר בהרדמה מקומית על ידי טיפות המרדימות את העין.

 

בשלב הראשון יוצרים מעין דף / כיפה מעטיפת הקרנית או כמו שקוראים לכך בעגה המקצועית "פותחים חלון טיפולי", או "מרימים" את הקרנית כדי לבצע ליטוש על השכבה השנייה של הקרנית.

 

הליטוש מבוצע על ידי קרן לייזר מבוקרת מחשב, שהמנתח מזין אליו נתונים. הליטוש משנה את הקרנית ומשיב את יכולת הראייה ללא משקפיים. לאחר הליטוש מחזירים את הכיפה למקומה ועוברים לעין השנייה.

 

הניתוח אינו כואב והטיפול בכל עין אורך דקות ספורות, כשפעולת הלייזר נמשכת מקסימות 40 שניות. סך הכל שוהים בחדר ניתוח כ-20 דקות.

 

בתום הניתוח ולאחר מנוחה קצרה משוחררים לפעילות רגילה.

 

ביממה הראשונה העיניים יכוסו בכיסוי שקוף.

 

בחירת המנתח

למיומנות המנתח חשיבות עליונה, ובחירתו היא השלב המכריע ביותר במהלך הניתוח להסרת משקפיים. אמנם אחוזי הסיבוכים מעטים, אבל מי רוצה להסתבך בכל מה שקשור לראייה. שימו לב, אמנם מבוצעים אלפי ניתוחי עיניים ביום בעולם, אבל אסור לכם להפקיר את מאור עיניכם אלא למנתח הטוב ביותר. הרופא הוא זה שיקבע את אחוזי ההצלחה ומידת התאמתכם, והוא זה שיבצע את הפעולה העדינה, המדויקת והמיומנת שדורשת הניתוח - הרמת הכיפה, זוית והנחת מכשיר הלייזר כדי שיבצע את הליטוש הנכון ביותר עבור הקרנית ומלאכת המחשבת של החזרת הכיפה למקום המדויק. זכרו מנתח טוב הוא מנתח שביצע אלפי ניתוחים מוצלחים מוכחים, שרכש ניסיון ואיכות של שנים, ואת הפרמטרים הללו קל מאוד לבדוק בכל פורום ברשת, בעבודה, שכנים וחברים משותפים.

 

בדיקת התאמה לניתוח הסרת משקפיים

השלב הראשון בתהליך הניתוח, ואפשר לומר גם השלב המכריע. האבחון כולל מספר בדיקות שבסופן יקבע האם קיימת התאמה לביצוע הניתוח (כאמור כ-30 אחוז אינם מתאימים) וסיכויי ההצלחה. האבחון כולל:

 

צילום למיפוי הקרנית - שיבדוק את מצב הקרנית ומידת התאמתה לניתוח ליייזר.

 

בדיקת אופטומטריסט - יבדוק את חדות ואיכות ראיה, בדיקת תשבורת הקרנית.

 

בדיקת רופא עיניים - הרופא יקבל את נתוני הצילום והאופטימטריסט ויבצע בדיקת עיניים מקיפה. הבדיקה כוללת הרחבת אישונים שיגלה את מבנה הקרנית ועובייה, את היקף האישון, גלגל העין, עצב הראייה והלחץ התוך עיני ובדיקת יובש. בסיום האבחון שאורך כשלוש שעות תקבלו תמונה ברורה לגבי הצלחת הניתוח ותוכלו לקבל החלטה על סמך פרמטרים בדוקים ובהמלצה של רופא ומנתח שאתם סומכים על שיקול דעתו.

 

הסרת משקפים ללא התערבות לייזר

קיימות שיטות נוספות להסרת משקפיים ללא התערבות לייזר וכירורגיה, אחת השיטות הדהימה אותנו בבפשותה:

 

אורתו-קיי (קיצור של "אורתוקרטולוגיה")

טכנולוגיה חדשה שבסיסה שימוש בעדשות מגע מיוחדות במהלך הלילה. עם הסרתן בבוקר, ראו זה פלא - הראייה חדה וברורה במהלך כל היום. עוד על הסרת משקפיים ללא ניתוחים בשיטת עדשת אורתו-קיי.

 

השתלת עדשה מלאכותית תוך-עינית

על מנת לעבור השתלת עדשה תוך עינית, יש לעבור סדרה מקיפה של בדיקות הכוללת בדיקת התאמה של מבנה העין, בדיקת הקרנית והרשתית, וסדרת הבדיקות המבוצעות במסגרת התאמה לניתוח לייזר. לאחר סדרת הבדיקות מוזמנת עדשה מתאימה הנבנית לפי נתוני העין וליקוי הראייה. עוד על הסרת משקפיים והשתלת עדשה מלאכותית.

 

ניתוח הסרת משקפיים: לסיכום

למרות שניתוח הסרת משקפיים נחשב לניתוח פשוט יחסית עם 95 אחוזי הצלחה, עליך לבדוק היטב את השיטות הקיימות, מי המנתחים ומכוני הסרת המשקפיים המובילים בתחום, איזו שיטה ממגוון השיטות הקיימות היא המתאימה לך ביותר ומה הם היתרונות והחסרונות של כל שיטה.  
 
חשוב ביותר - לעבור צילום למיפוי הקרנית, בדיקת התאמה אצל אופטטמטריסט ובדיקת עיניים מקיפה אצל רופא העיניים. תפקידם של המומחים המוסמכים הוא לבדוק את מצב הקרנית ומידת התאמתה לניתוח לייזר, עצב הראייה, היקף האישון ועוד. 
 
כמו בכל ניתוח, גם כאן חשוב לבחור מנתח רציני ובעל שם ותוצאות מוכחות, שיסביר לך בפירוט את מהלך הניתוח ותוצאותיו, ויפרוט בפנייך גם את הסיבוכים שעלולים להיווצר (למרות שמדובר, כאמור, בניתוח בעל סיכויי הצלחה גבוהים במיוחד). ניתוח הסרת משקפיים בלייזר הוא ניתוח משפר איכות חיים, ואחד הניתוחים הפופולריים ביותר בעולם, ויש לגשת אליו מוכנים ובראש שקט.
 

בעולם האסתטיקה של bello תמצאו מידע עדכני ואמין אודות כל הקשור לעולם האסתטיקה: הסרת שיער, הגדלת חזה, מנתחים פלסטיים, ניתוחים פלסטיים, טיפולי קוסמטיקה, שאיבת שומן, הסרת משקפיים, הלבנת שיניים ועוד. אם החלטת לעשות טיפול אסתטיקה אצל קוסמטיקאית או ניתוח פלסטי אצל מנתח פלסטי הגעת למקום הנכון. אתר bello מביא מאמרים, כתבות ומדריכים על כל תחום בעולם האסתטיקה והקוסמטיקה.
באתר תמצאו מידע מקיף ומגוון שמובא קוסמטיקאיות, מנתחים פלסטיים ומומחי אסתטיקה בכירים.

הסרת שיער בלייזרהלבנת שינייםחזההורדת שיערמנתח פלסטיקוסמטיקאיתניתוחים פלסטייםבוטוקסטיפולי קוסמטיקהפילינגעיצוב גבותרפואה אסתטית

   
לא תודה, אין לי צורך לשרוף שומן ולהוריד במשקל