איך לחפוף נכון?

איך לחפוף נכון את השיער? באיזה שמפו מומלץ להשתמש? האם מותר לחפוף כל יום? שאלנו את המומחים

איך לחפוף נכון? (צילום: לוריאל פריז)
מאת: מערכת בלו

חפיפת שיער נכונה ויסודית חשובה במיוחד, מפני שהיא נועדה גם כדי לנקות את השיער והקרקפת משומן ולכלוך שהצטבר, לשמירה על ניקיון וריח טוב ולקבלת שיער מסודר בעל מראה בריא וזוהר. חפיפת השיער נעשית על ידי עיסוי של שמפו על הקרקפת ומשיחתו על השערות עצמן אך חשוב לדעת להתאים את אופן הטיפול והמרכיבים של השמפו לאופי השיער.

 

רופאי עור רבים ומעצבי שיער, ימליצו לעיתים קרובות על שימוש בשמפו ללא מלחים (סולפטים - בעברית: גופרה, מלחים שמונפקים מחומצה גופרתית). מלחים אלה הם שאחראים על ייצור הקצף בעת השימוש בשמפו, אבל בזאת מסתיים, פחות או יותר, תפקידם במקלחת שלנו. אנשים נוטים לייחס לקצף שנוצר בעת החפיפה תכונות של ניקיון, אבל לא כך הדבר. לסולפטים אין תפקיד בניקוי השומן מהשיער והקרקפת ויכולים לייבש את השיער.

 

מי שמתעקשת על הקצף ועל ריח טוב, כדאי לדעת שכיום ניתן להשיג שמפו ללא מלחים, שגם מקציף (למשל, השמפו המצוין של פול מיטשל, שגם מעניק לחות עדינה ומגן על שיער צבוע בעזרת חלבוני קראטין משקמים).

 

בעלות שיער בלונדיני

שיער בלונדיני נוטה יותר ליובש ולכן מומלץ להשתמש בתכשירים ייעודיים לשיער יבש. בעלות שיער בלונדיני, נוטות לצבוע את שורשי שיערן בתדירות גבוהה יותר מבעלות שיער בצבעים אחרים (אחת לשלושה שבועות, כאשר צומח להן שורש כהה).

לכן, לא פחות חשוב מאופן הצביעה, הוא אופן הטיפול בשיער לאחר צביעתו לבלונד. שיער צבוע לעיתים כה קרובות זקוק לתוספות שיחזירו לו את החיוניות והגמישות, אותם ניתן להשיג באמצעות שימוש בחומרים בעלי PH נמוך, ועדיף ללא מלחים.

כמו כן, לשיער מזרח תיכוני (המאפיין את הנשים הישראליות), יש נטייה לפתח אשליה של אפקט כתום (דבר לא רצוי בשיער בלונדיני). כדי לנטרל את הגוון הכתום רצוי להשתמש בשמפו מיוחד המכיל פיגמנט קר (סגול/כחול) כדי להגיע לגוון זהוב ונקי.

 

מדונה אמת או חובה

בעלות שיער שעבר החלקה

השכבה העליונה, העוטפת את השערה נקראת קוטיקולה והיא בנויה מקשקשים המשובצים זה בזה כמו גג רעפים, מאוד גמישים. שכבת הקוטיקולה אינה מכילה פיגמנטים, היא שקופה ומאפשרת השתקפות הצבע משכבת הקורטקס.

 

חפיפה יומיומית בשמפו עם מלחים, גורמת להיסדקות והיחלשות של הקוטיקולה, מה שגורם לאובדן הברק בשיער. חשוב לחפוף בשמפו ללא מלחים, לאחר כל סוגי הטיפולים למיניהם: צבע, גוונים והחלקות (ברזילאית/יפנית), מכיוון שמרבית הטיפולים וכל סוגי החלקות מסתיימים בפעולה שעוטפת את הקוטיקולה, ובעצם מנסה בצורה קוסמטית להשלים את הפגמים בה. כמובן שמלחים ישטפו את שכבת ההגנה, אותה קיבלנו בטיפול (החלקה/ צבע/ גוונים) וחפיפה באמצעות שמפו ללא מלחים, שומרת על גוף השערה שלם ובכך מאריכה את משך ההחלקה/ הטיפול ומאט את קצב דהיית הצבע בשיער.

 

שיער שומני

 

אם השיער שומני מאוד מומלץ להקציף את השמפו על השיער כשהשיער עדיין יבש. לאחר ההקצפה יש לשטוף את השיער במים ולחפוף שוב כרגיל

 

שיער צבוע

 

לבעלי שיער צבוע מומלץ להשתמש בחומרים ייעודיים, המותאמים לשיער צבוע יחד עם שימוש במסיכה כתחליף לקונדישינר.

 

שיער גלי

 

על מנת להתעורר בבוקר עם שיער גלי טבעי, מומלץ לייבש מעט את השיער לאחר החפיפה ולגלגל רולים על שיער לח. להשאיר למספר שעות, או אף לישון איתם ולהעשיר אותו בקרם לילה להחייאת השיער המכיל מזון מלכות, למשל מסדרת רה-נוטרישיין של "לוריאל".

 

מרכך שיער

את המרכך יש למרוח אך ורק על קצוות השיער תוך עיסוי קל של הקצוות. עם מעט המרכך שנשאר על הידיים בסיום העיסוי יש לעסות באמצעות כריות האצבע את הקרקפת.

 

חפיפה של השיער: במים פושרים

 

מומלץ לשטוף את השיער במים פושרים על מנת לא לפגוע בקרקפת.

 

שמפו לוריאל ופול מיטשל

מימין: שמפו לבלונדיניות (פול מיטשל),שמפו ומרכך (פול מיטשל), שמפו אלביב לשיער צבוע (לוריאל), מרכך לחיזוק סיב השערה (לוריאל)

 

ייבוש: פן לשיער


לפני שימוש בפן מומלץ לשטוף את השיער במים קרים מאוד על מנת למנוע חשמל סטטי בשיער לאחר הפן.

 

עיסוי קרקפת

עיסוי קרקפת מומלץ לפחות אחת לשבוע. העיסוי גורם להמרצת הדם בראש, פותח את הקשקשת, מנקה תאים מתים ואף ייראה מבריק ובריא יותר.

  

נשירת שיער

 

למרות המיתוס - חפיפה יומיומית לא גורמת לנשירה!

 

עוד על נשירת שיער - בכתבה מיוחדת שהכנו כאן, במיוחד לעונת החורף, עונת הנשירה.

 

 

 

 

תודה מיוחדת על הטיפים ל: אלון ולנסי מנהל מותג טיפוח שיער ל-לוריאל פריז ולגיא שפנצר, מנכ"ל פול מיטשל.

 

אם אהבת, אז תאהבי את זה הרבה יותר. לחצי כאן וקבלי במתנה מדריך וטיפים לשריפת שומן (זה באמת עובד)
   
לא תודה, אין לי צורך לשרוף שומן ולהוריד במשקל