המונדיאל של האופניים

הטור דה פראנס אוטוטו מתחיל והנה כל מה שאתם צריכים לדעת על מירוץ האופניים הגדול ביותר בעולם

המונדיאל של האופניים  (תמונה: puliarf מאתר Flickr)
מאת: עידו רייכנברג

טור דה פראנס 2014, מרוץ אופני הכביש המפורסם והקשה בעולם, עומד לצאת לדרך בפעם ה- 101. המרוץ יתחיל ביורקשייר אנגליה ב- 5 ביולי 2014, ויסתיים לאחר שלושה שבועות ב- 27 ביולי בשדרות שאנז אליזה שבפריס.

 

אודות הטור דה פראנס

 

טור דה פראנס הוא לא ספק מרוץ האופניים היוקרתי בעולם, בו משתתפים הרוכבים הטובים ביותר שנהנים מחשיפה תקשורתית נרחבת. תולדות המרוץ מתחילות בשנת 1903, ומלבד הפסקות של 5 שנים עקב מלחמות העולם הראשונה, ו- 6 שנים עקב מלחמת העולם השנייה, הוא מתקיים ברציפות מידי שנה בחודש יולי, בעיקר ברחבי צרפת. המרוץ מתחיל בכל שנה בעיר אחרת בצרפת, או כמו שקורה השנה בעיר אחרת ברחבי אירופה, אך תמיד מסתיים בשדרות השאנז אליזה שבפריס.

 

המתחרים בטור דה פראנס 2014

 

השנה יזנקו אל הטור דה פראנס 198 רוכבים המשתייכים ל- 22 קבוצות הרכיבה הטובות בתבל. על הקבוצות המובילות בתחרות נמנות בין היתר Belkin, Cannondale, Giant-Shimano, Sky, וגם  Lotto-Belisol. הרוכבים הבולטים שצפויים להוביל השנה את הטור הינם אנדרו טלנסקי מארה"ב ששייך לקבוצת גארמין, יורגן ואן דה ברוק מבלגיה מקבוצת לוטו, ואלברטו קונטאדור מספרק ששייך לקבוצת טינקוף. וכמובן, כריס פורם מאנגליה מקבוצת סקאי, אשר ניצח את הטור דה פראנס בשנת 2013.

 

משמעות החולצות בטור דה פראנס

 

אחת הדרכים לזהות במהלך המרוץ את מיקומם של רוכבי האופנים המובילים, הינה החולצות שהם לובשים:

  • חולצה בצבע צהוב - מכונה באנגלית ניו ז'ירגי, ומסמלת את צבעו של העיתון הצרפתי נותן החסות למרוץ. את החולצה המפורסמת לובש הרוכב המוביל בדירוג המצטבר, כך שבסופו של דבר לובש אותה המנצח בתחרות.
  • חולצה בצבע ירוק - אותה לובש הרוכב שמוביל בנקודות מרוצי הביניים וקווי הסיום.
  • חולצה לבנה עם נקודות אדומות - נלבשת על ידי הרוכב הטוב ביותר במסלולי העלייה לפסגות הרים.
  • חולצה בצבע לבן - אותה לובש הרוכב הצעיר ביותר מתחת לגיל 25, שהשיג את הציון המצטבר הטוב ביותר.

 

לוחות זמנים והמסלול של טור דה פראנס 2014

 

מסלול הטור דה פראנס 2014 מכסה מרחק מצטבר של כ- 3660 ק"מ. המסלול מחולק השנה ל- 21 מקטעים הנפרסים על פני 3 שבועות, כאשר בכל יום מתקיים מקטע אחד, וזאת בנוסף על שני ימי מנוחה נפרדים באמצע המרוץ. בדומה לעבר, כל שבוע במרוץ מאופיין בסוג מסוים של מסלולים, עם מקטעים שמשתנים באורכם, ברמת הקושי שלהם ובאופי התחרות. יש לציין כי השנה יהיו רק מקטע אחד של מרוץ נגד השעון, מקטע אחד של אבנים מרצופות, ו- 5 מקטעים של רכיבה בהרים.

 

השבוע הראשון של הטור דה פראנס

 

מרוץ האופניים יתחיל השנה בלידס שביורקשייר, אנגליה. 3 הימים הראשונים יתקיימו על דרכים מישוריות שיעברו דרך העיר שפילד ובעיר הבירה לונדון, ויסתיימו במעבר של התעלה אל היבשת. ביום ה- 5 צפוי מקטע קשה המועד לפורענות, שמורכב מ- 9 שלבים של רכיבה על גבי אבנים מרוצפות באורך של מעל ל- 15 ק"מ. מקטע זה מתחיל בעיר איפרה ומסתיים באנברג. לבסוף, ביום האחרון של השבוע הראשון, יחצו המשתתפים גם את הרי הווז' שבאזורים הצפון מזרחיים של צרפת.

 

השבוע שני

 

המקטע ה- 8 אשר יתקיים ביום הראשון של השבוע השני, יסתיים במאוזלאו בטיפוס קיר בעל שיפוע 10 אחוזים, ואילו הקטע ה- 10 שיסתיים בלה פלאש דה בבל פילסי יכלול 7 קטעי טיפוס. בסיומו של השבוע השני בקטעים ה- 13 וה- 14, יידרשו הרוכבים לטפס על רכס הרים נוסף שבשאמברוז, ויגיעו  לנקודה הגבוה ביותר במרוץ בגובה של יותר מ- 2300 מטרים מעל פני הים.

 

שבוע שלישי ואחרון

 

4 הימים הראשונים של השבוע האחרון יתנהלו בהרי הפירנאים, כשבקטע ה- 18 יידרשו הרוכבים לטפס לפסגה ה- 5 והאחרונה במרוץ של הר הוטוקאם. הקטע ה- 20, יום לפני הסיום, יתחיל בברגרה ויסתיים בפריגו, ויהיה מרוץ אישי של 54 ק"מ נגד השעון. ביום זה יזכה אחד הרוכבים בחולצה הצהובה המפורסמת וירכב עימה לסיום המרוץ בפאריז.

אם אהבת, אז תאהבי את זה הרבה יותר. לחצי כאן וקבלי במתנה מדריך וטיפים לשריפת שומן (זה באמת עובד)

בעולם כושר וספורט של bello תמצאו מידע עדכני על אימוני כושר, תוכניות אימונים, בבית ובמכון כושר, לצד מאמרים של מאמני ומדריכי כושר מוסמכים בנושאים הקשורים לכושר, ספורט ואורח חיים בריא. אם החלטתם להיכנס לכושר, או שאתם רוצים לשפר את הכושר הגופני שלכם - אתם במקום הנכון. עולם הכושר של אתר bello מביא לכם את מיטב הכתבות על כל תחום הכושר הגופני, לרבות תחומי אימון פופולאריים כגון אופניים, פילאטיסחדר כושרמאמן כושר אישיאימון כושר

   
לא תודה, אין לי צורך לשרוף שומן ולהוריד במשקל