הכן אופניך לחורף

רוכבים על אופניים גם בחורף? אל תצאו מהבית לפני שקראתם את המדריך שלנו לרכיבת חורף

הכן אופניך לחורף (צילום באדיבות רוזן ומינץ)
מאת: מערכת בלו

עונת הרכיבה החורפית נפתחה והשמחה גדולה - מזג האוויר הנעים מאפשר לצאת לרכיבה ממושכת, בטבע בכל אזורי הארץ.

כדי לרכב באופן בטוח בחורף, המומחים של רשת רוזן ומינץ ממליצים לבצע מספר פעולות הקשורות לתחזוקה, לבטיחות ולציוד מתאים לרכיבה.

כדאי ומומלץ להכניס את האופניים לטיפול חורף אצל מכונאי אופניים מנוסה, ולקבל שירות תחזוקה מקצועי.

בחורף הבלאי שנגרם לאופניים גדול משמעותית. תחזוקה טובה מבטיחה שמירה על תקינות האופניים ובטיחות אישית בזמן הרכיבה.

תחזוקת אופניים - הכן אופניך למים ולבוץ

באופני ההרים והכביש המודרניים נעשית התקדמות בלתי נפסקת בשיפור איכות המכלולים ובאורך החיים שלהם ע"י שימוש בחלקים איכותיים ועמידים יותר ואטימה משופרת למים.

ועדיין, רכיבה בתנאי בוץ ומים מחייבת לבצע טיפול באופניים, ובעיקר לשים דגש על התאמתם של אביזרים לאופניים לקראת החורף. טיפול זה יבטיח פעולה חלקה ושקטה של מרכיבי האופניים ויספק הגנה מהמים והבוץ שנפגוש בשטח ובכביש.
באופן כללי אפשר לומר שזהו הטיפול היחיד הגדול והחשוב שיש לבצע באופניים כטיפול יזום לאורך השנה.

טיפול החורף לאופניים כולל:

 

1. פתיחה / פירוק צירים ומיסבים לניקוי בדיקת בלאי וגירוז מחדש. נקודות אלו כוללות את מיסבי ההיגוי, ציר מרכזי (קראנק), מיסבי הגלגלים, צירי המתלה והבולם האחורי ומוט האוכף.

2. ניקוי וגרוז מחדש עם חומרים איכותיים יבטיחו פעולה חלקה ושקטה ובעיקר, ימנעו ממים מזוהמים בחול מלחדור למסבים ולהרוס את החוויה ואת האופניים היקרים.
שימוש בגריז דוחה מים על מוט האוכף יעזור למנוע ממים לחדור אל תוך השלדה דרך חבק מוט האוכף. יש לשקול לעבור לשימון השרשרת בשמנים "רטובים" העמידים לתנאי מים ובוץ.

3. חובה לבדוק את הצמיגים בהקשר של בלאי או יובש (בעיקר ברכיבת כביש) ולהחליף לפי המלצת המכונאי. באופני הרים, נמכרים צמיגים לרכיבה בתנאי בוץ. צמיגים אלו בד"כ בעלי חתך צר יותר וסידור הסוליה מדגים קוביות נמוכות ומרווחות לפינוי בוץ ומרווח משופר בין הצמיג לשלדה.

4. באופני כביש רצוי להחליף את צמיגי הסליקס החלקים בצמיגים בעלי סוליה מחורצת לאחיזה טובה יותר בתנאי גשם.

 

5. בדיקת בלאי / התארכות שרשרת ושחיקת רפידות. תנאי הרטיבות מאיצים את שחיקת השרשרת והרפידות וכדאי להתחיל את העונה עם ציוד חדש.

 

חשוב לזכור שרכיבה בתנאי בוץ קשים ללא זהירות עלולה לגרום לשבר / נזק לאוזן ולמעביר האחורי כתוצאה מהפרעה / חסימה של נתיב השרשרת עד לגרימת נזק בלתי הפיך למעביר. רצוי לא להמשיך ולרכוב ברגע שהשלדה נסתמת מבוץ.

 

בסיום הרכיבה, ניקוי ויבוש האופניים בכלל והשרשרת בפרט חשובים לשמירה כנגד חלודה ובלאי.

בטיחות בחורף – צמיגים / רפידות בלם

אופניים הם כלי רכב לכל דבר, ולכן לתנאי הדרך השפעה על האופניים ותקינותם.

בכביש חלק ורטוב, מים מותזים על משטחי הבלימה / מעצורי הדיסק ומקשים על העצירה. הירידה באחיזת הצמיגים מחייבת רוכבים לשנות את הרגלי העצירה והפנייה במיוחד ברכיבת כביש.

יש להאט בהדרגה עד כמה שניתן לפני הפניה ולהיכנס במהירות נמוכה משמעותית ממה שרגילים  בקיץ. צמיגי כביש חלקים (סליקס) מגדילים את הסיכוי להחלקה ויש לשקול החלפתם לצמיגים בעלי חריצים לפינוי מים. צמיגים ישנים ויבשים מאבדים את יכולת האחיזה וחשוב לוודא שאין סימני יובש וסדקים.

 

רפידות המעצור באופני כביש מאבדות מיעילותן עוד לפני שנשחקו עד דק, רצוי להחליף רפידות בלימה ישנות ויבשות גם אם לא נראים בהם סימני שחיקה. החלפת הרפידות תבטיח בלימה ראויה ובטוחה.

 

 

אופניים בחורף:  ציוד מיגון ונראות

 

הרכיבה בגשם וברוח מחייבת היערכות של הרוכבים  גם ברמת הלבוש והציוד. העיקרון בלבוש לרכיבה הוא עיקרון השכבות. שכבת בסיס מחממת עם חולצה ארוכה ומגן רוח, בנדנות על האוזניים וכפפות ארוכות. ציוד הרכיבה לעונות המעבר מתבסס על אופנת הקיץ היוצא  עם תוספות של שרוולי ידיים ורגליים שניתן להסיר, אפודות רוח ועוד.

חשוב לזכור שלנראות חשיבות גדולה – חשוב להקפיד על בגדים בהירים / זוהרים ותאורת בטיחות גם לרוכבי השטח.

 

זהו, האופניים מטופלים ומגורזים, אתם לבושים כך שרוכבים ונהגים רואים אתכם למרחקים. הכל מוכן, צאו לשטח ולמרחבים לדווש וליהנות.

 

* תודה מיוחדת לצוות רשת "רוזן ומינץ"  

אם אהבת, אז תאהבי את זה הרבה יותר. לחצי כאן וקבלי במתנה מדריך וטיפים לשריפת שומן (זה באמת עובד)

בעולם כושר וספורט של bello תמצאו מידע עדכני על אימוני כושר, תוכניות אימונים, בבית ובמכון כושר, לצד מאמרים של מאמני ומדריכי כושר מוסמכים בנושאים הקשורים לכושר, ספורט ואורח חיים בריא. אם החלטתם להיכנס לכושר, או שאתם רוצים לשפר את הכושר הגופני שלכם - אתם במקום הנכון. עולם הכושר של אתר bello מביא לכם את מיטב הכתבות על כל תחום הכושר הגופני, לרבות תחומי אימון פופולאריים כגון אופניים, פילאטיסחדר כושרמאמן כושר אישיאימון כושר

   
לא תודה, אין לי צורך לשרוף שומן ולהוריד במשקל